Laaksaare sadam - 58° 20,3´ N 27° 25´ E

 

Peipsi järve lõunaosas paiknevalt rahvarohkelt Piirissaarelt (7,76 km2) peeti ühendust maismaaga veel sada aastat tagasi lotjadega, mis seisid suvel saare lõunapoolsel küljel lõukas. Lodjale pääses lootsikuga. Oma sadamat saarele hakati rajama alles 1930. aasta paiku, kui Peipsil alustati riigi poolt veetaseme reguleerimist ja varem üleujutatud randades kaevati kraave ja kanaleid ning Narva jões kõrvaldati järvest vee äravoolu takistusi.


Kanal kaevati ka Piirisaarele. 1935. ja 1936. aastail seda süvendati ujuvsüvendiga. Sellele kanalile rajati paadisadam ja pärast sõda ka väiksemate mootorlaevade peatuskoht. Laevaliiklus toimus peamiselt Tartu-Piirissaare-Pihkva vahel. Saarel püüti kala. Oma kalasadam saadi rahuldavasse seisu 1967. aastal. Püütud kala viidi Laaksaare ostupunkti praeguses Meeksi vallas. Sibulaid saadeti liinilaeval Tartu turule. Aga halbade ühendusolude ja puuduliku infrastruktuuri ning riigi vähese tähelepanu tõttu on Piirissaare elanikkond vähenenud juba alla saja elanikuni.

Olukorra parandamiseks ja pika veetee lühendamiseks ehitati kahekümne esimese sajandi algul mandrile, Piirissaarest 10 kilomeetri kaugusel asuvasse Laiksaare sadamasse väikelaevade sildumiseks kai, mida hakati kasutama regulaarliini tarbeks. Väikelaev Koit võtab pardale ka 3-4 sõiduautot.

Kontakt

Aadress: Parapalu küla, Räpina vald, 62508 Põlva maakond

 

Nimi/Amet/E-post Telefon GSM Faks

ülevaataja

  +372 5304 4446  
Jaanus Jürivete
sadamakapten
  +372 5332 8095