Uudised

Ruhnu sadama süvendustööd lõpevad järgmisel nädalal

21.04.2008

AS Saarte Liinid süvendaja Watermaster käib igal kevadel Ruhnus Ringsu sadama muulide vahet ja sadama faarvaatrit liivast puhastamas, mille tormituuled on sinna Ruhnu ümbrusest kandnud. Selle kuu lõpuks peab töö tehtud saama, sest maikuust alustab taas liinireise reisilaev Aegna.

 

“Ringsu sadama kai ümbrus säilitab oma sügavuse paremini, sinna peksab vaid muda sisse, probleemiks on muulide vahe ja faarvaater, 3000- 4000 kantmeetrit liiva pumpame sealt kaldale,” selgitas Saarte Liinide süvendustööde juhataja Rein Tõru.

 

Siseministeerium tahab muuta rahvusvaheliseks liikluseks avatud piiripunktide määrust, et võimaldada Ruhnu saarel asuval Ringsu sadamal võtta vastu ka suuremaid laevu. Siseministeerium saatis kooskõlastusringile valitsuse määruse muutmise eelnõu, et loobuda Ringsu sadama puhul praegu kehtivast piirangust, mis lubab vastu võtta ainult väikelaevu.

 

Sadama sügavus on 3 meetrit ja Tõru hinnangul sellest allapoole süvendada on keeruline, sest pinnas on merepõhjas väga kõva. “Oma tehnikaga me sügavamaks võtta ei saa ja ega sinna ikka suured laevad ei hakka sõitma ka. Kihnu laev Amalie, süvisega 2,5 meetrit, on kõige suurem laev, mis Ruhnus käib ja tõi hiljuti sinna lennuväljaplaate,” rääkis Tõru.


Ringsu sadamat külastavad väikelaevad valdavalt Euroopa Liidu liikmesriikidest, kuid ka kolmandatest riikidest, näiteks Venemaalt. 2006. aastal käis sadamas 424 jahti, samuti võttis sadam vastu 160 liinilaevareisi, neist 30 Lätist.

 

Siseministeerium tahab sama eelnõuga muuta Saaremaal asuva Roomassaare sadama piiripunkti toimivaks ööpäevaringselt. Praegu töötab sadama piiripunkt vaid päeval.

 

Roomassaare sadama ööpäevaringseks lahtiolekuks on loodud kõik tingimused ja piirivalve on ka Schengeni ühtse viisaruumi tingimustes sadamas alaliselt kohal. Seoses sellega on siseministeeriumi hinnangul otstarbekas teha vajadusel kontroll sadamasse sisenevatele ja väljuvatele laevadele ja jahtidele ööpäevaringselt.

 

Roomassaare sadam toimib kauba- ja jahisadamana. Laevad saabuvad sinna nii Euroopa Liidu liikmesriikide kui ka kolmandate riikide sadamatest. 2006. aastal lastiti Roomassaares 10.770 tonni ja lossiti 4370 tonni kaupa, sadamat külastas 340 jahti.

 

Allikas: Meie Maa

« Tagasi